FEDERATIA ROMANA DE MODELISM

Întocmit în sedința de Comisie

 

 

CALENDARUL COMPETIȚIONAL LA AEROMODELISM 2015

Competiții ce se vor desfășura în tară

 

 

  1. Campionate Naționale

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Campionatul Național MaxIndoor

FRMd

Brașov

24 – 25 ianuarie

2. Campionatul Național F1D

FRMd

Slănic Prahova

28 februarie – 1 martie

3. Campionatul Național F3P

FRMd

Bacău

14 – 15 martie

4. Campionatul Național F1GH, Faza II jun

FRMd

Găești

21 – 22 martie

5. Campiontul Național F1E

FRMd

Rupea

29 – 31 mai

6. Campionatul Național F4B, Semimachete

FRMd

Sânpetru

12 – 14 iunie

7. Campionatul Național F3BJ

FRMd

Sânpetru

3 – 5 iulie

8. Campionatul Național F1ABCP

FRMd

Salonta / Fulga / Sibiu

9 – 12 iulie

9. Campionatul Național F2ABCD

FRMd

Dej

12 – 16 august

10. Campionatul Național F3A

FRMd

Sânpetru

11 – 13 septembrie

 

  1. Cupa României

F1A

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Harghita

CC Cristurul Secuiesc

Salonta

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa SCM Pitești

CSM Pitești

Găești

16 – 17 mai

4. Cupa Fulga

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

F1B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Harghita

CC Cristurul Secuiesc

Salonta

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa SCM Pitești

CSM Pitești

Găești

16 – 17 mai

4. Cupa Fulga

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

 

 

F1D

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memorial Emil Foamete

CC Pucioasa

Slănic, Prahova

11 – 12 martie

2. Memorial Otto Hintz

FAR

Slănic, Prahova

de stabilit

3. Etapa III

CSU Metal Galați

Slănic, Prahova

de stabilit

 

 

F1E

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Rupea

FRMd

Rupea

23 - 24 mai

2. Memorial Popa Crîngu

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

3. Cupa Aeroclubul României Bv

Aeroclubul României

Rupea

18 – 19 iulie

4. Cupa Aeroclubului României B

Aeroclubul României

Rupea

18 – 19 iulie

5. Cupa PC Ploiești

PC Ploiești

Zărnești

26 septembrie

6. Cupa FAR

FAR

Turda

24 – 25 octombrie

7. Cupa Politehnica Cluj

CS Politehnica Cluj

Turda

24 – 25 octombrie

 

F1G

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Eurocopter

CS Atlantis Brașov

Brașov

15 februarie

2. Cupa Fulga

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

F1H

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Harghita

CC Cristurul Secuiesc

Salonta

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa Fulga

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

MaxIndoor

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa FRMd

FRMd

Brașov

24 – 25 ianuarie

2. Cupa Eurocopter

CS Atlantis Brașov

Brașov

14 februarie

3. Etapa II

CC Ploiești

Băicoi

7 martie

4. Memorial Henry Coandă

CC Pucioasa

Pucioasa

5 – 7 iunie

5. Memorial Lungu Tudorel

CC Tecuci

Tecuci

7 noiembrie

 

 

F2B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aerocubul României

Sânpetru

8 – 10 mai

2. Etapa II

Aeroclubul României

Clinceni

26 – 28 iunie

3. Etapa III

FRMd

Dej

12 – 16 august

 

 

F2D

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aerocubul României

Sânpetru

8 – 10 mai

2. Etapa II

Aeroclubul României

Clinceni

26 – 28 iunie

3. Etapa III

FRMd

Dej

12 – 16 august

 

F3A

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

CS Aerostar Bacău

Bacău

27 iunie

2. Etapa II

CS Aerostar Bacău

Bacău

28 iunie

3. Etapa III

Aeroclubul României

Sânpetru

11 – 13 septembrie

 

F3P

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

CS Aerostar Bacău

Bacău

24 – 25 ianuarie

2. Etapa II

AT Iași

Bacău

24 – 25 ianuarie

3. Etapa III

CS Aerostar Bacău

Bacău

14 – 15 martie

4. Etapa IV

AT Iași

Bacău

14 – 15 martie

 

F4B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memorial Henry Coandă

CC Pucioasa

Pucioasa

5 – 7 iunie

 

F5J

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aeroclubul României

Sânpetru

18 – 19 aprilie

2. Etapa II

Aeroclubul României

Sânpetru

29 – 31 mai

3. Etapa III

Aeroclubul României

Sânpetru

14 – 16 august

 

 

3.      Competiții de importanță națională (competiții open)

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memoirial Ioan Șerban

Faza II, Optimist

Aeroclubul României

Clinceni

19    – 21 iunie

 

4.      Campionate Mondiale și Europene

Competitia

Locatia

Data

1. Campionatul European F1D – seniori și juniori

Slanic Prahova

28 martie – 2 aprilie

2. Campionatul European F1ABP - juniori

Salonta / Sibiu

10    – 16 august

 

5.      Etape de Cupă Mondială

Competitia

Organizatori

Locația

Data

1. Cupa Rupea (F1E)

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

2. Memorial Popa Crîngu (F1E)

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

3. Cupa Harghita (F1ABCPQH)

CC Cristurul Secuiesc

Salonta

18 – 19 aprilie

4. Cupa Salonta (F1ABCHQ)

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai