FEDERATIA ROMANA DE MODELISM

Intocmit in sedinta de Comisie

Aprobat in Sedinta de Birou Federal

 

CALENDARUL COMPETITIONAL LA AEROMODELISM 2014

Competitii ce se vor desfasura in tara

 

A. CAMPIONATE NATIONALE

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

Campionatul National F3P

FRModelism

Pitesti

21-23 februarie

Campionatul National F1D

FRModelism

Slanic, Prahova

28 februarie- 2 martie

Campionatul National F1G, F1H

FRModelism

Fulga

14-16martie

Campionatul National de Maxindoor

FRModelism

Brasov

11-13 aprilie

Campionatul National F4B, semimachete

FRModelism

Sanpetru

16-18 mai

Campionatul National F1E

FRModelism

Turda

21-23 mai

Campionatul National F3B, F3J

FRModelism

Sanpetru

27-29 iunie

Campionatul National F1ABCP

FRModelism

Barmod

9-13 iulie

Campionatul National F2ABCDE

FRModelism

Dej

31 iulie-3 august

Campionatul National F4C, F4H

FRModelism

Luica, Calarasi

5-7 septembrie

Campionatul National F3A

FRModelism

Adunatii Copaceni

12-14 septembrie

 

 

 

 

B. CUPA ROMANIEI

Aeromodele zbor liber F1A

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Daniel Petcu

Fulga

27 aprilie

Etapa II

FundatiaAeromodelismulRomanesc

Popescu Marian

Deva

21 iunie

Etapa III

CS Aurul Brad

Macsim Adrian

Deva

22 iunie

Etapa IV

CC CristurulSecuiesc

Kiss Istvan

Salonta

8 august

Etapa V

CS MetalulSalonta

Vincze Sandor

Salonta

9 august

Etapa VI

PC Ploiesti

Savulescu Ariel

Fulga

6 septembrie

Etapa VII

AeroclubulRomaniei

Vintileanu Simeon

Brasov

27 septembrie

 

Aeromodele zbor liber F1B

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Daniel Petcu

Fulga

26 aprilie

Etapa II

FundatiaAeromodelismulRomanesc

Marian Popescu

Deva

21 iunie

Etapa III

CS Aurul Brad

Adrian Macsim

Deva

22 iunie

Etapa IV

CC CristurulSecuiesc

Kiss Istvan

Salonta

8 august

Etapa V

CS MetalulSalonta

Vincze Sandor

Salonta

10 august

 

Aeromodele zbor liber F1E

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Dan Petcu

Rupea

5 aprilie

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Simeon Vintileanu

Rupea

6 aprilie

Etapa III

Federatia Romana de Modelism

 

Turda

24 mai

Etapa IV

Federatia Romana de Modelism

 

Turda

25 mai

Etapa V

FundatiaAeromodelismulRomanesc

Marian Popescu

Turda

25 octombrie

Etapa VI

CS PolitehnicaClujNapoca

Bere Paul

Turda

26 octombrie

Etapa VII

PC Ploiesti

Ariel Savulescu

Zarnesti

21 septembrie

 

Aeromodele zbor liber F1G

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Dan Petcu

Fulga

27 aprilie

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Simeon Vintileanu

Chitila

1 iunie

Etapa III

CC CristurulSecuiesc

Kiss Istvan

Carta, Harghita

14 iunie

Etapa IV

CC Ploiesti

Ariel Savulescu

Fulga

6 septembrie

Etapa V

Federatia Romana de Modelism

 

Fulga

5 octombrie

 

Aeromodele zbor liber F1H

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Dan Petcu

Fulga

26 aprilie

Etapa II

CC CristurulSecuiesc

Kiss Istvan

Carta, Harghita

8 august

Etapa III

CS MetalulSalonta

Vincze Sandor

Salonta

9 august

Etapa IV

AeroclubulRomaniei

Simeon Vintileanu

Brasov

27-28 septembrie

Etapa V

CC Ploiesti

Ariel Savulescu

Fulga

7 septembrie

 

Aeromodele zbor liber maxindoor

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

PC Ploiesti

Ariel Savulescu

Mizil

8 februarie

Etapa II

Federatia Romana de Modelism

 

Brasov

11 aprilie

Etapa III

CC Pucioasa

Radu Foamete

Pucioasa

7-8 iunie

Etapa IV

CS Atlantis Brasov

Tomescu Traian

Brasov

13-14 septembrie

Etapa V

CSU Galati

Munteanu Daniel

Tecuci

1-2 noiembrie

 

Aeromodele radiocomandate F3A

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

Aeropower

Dragos Marinescu

AdunatiiCopaceni

18 – 19 iulie

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Pop Vasile

Brasov

29 – 31 august

Etapa III

AeroclubulRomaniei

Eugen Ciurariu

Iasi

27 -28septembrie

 

Aeromodele radiocomandate F3J

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CS Atlantis Brasov

Traian Tomescu

Brasov

20-21 iunie

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Ciurariu Eugen

Iasi

20-22 iunie

Etapa III

Federatia Romana de Modelism

 

Brasov

4 octombrie

 

Aeromodele radiocomandate F3P

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

AT Iasi

Eugen Ciurariu

Bacau

25-26ianuarie

Etapa II

Aerostar Bacau

Pricop Victor

Iasi

20-22 iunie

Etapa III

Universitatea Pitesti – Fac Ed Fizsi Sport

Marian Popescu

Pitesti

21 – 23 februarie

 

 

Aeromodele captive F2B, F2D

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

AeroclubulRomaniei

Pop Vasile

Sanpetru

9-11 mai

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Ciurariu Eugen

Iasi

25-27 iulie

Etapa III

CSTA Suceava

Botusan Ioan

Suceava

22-24 august

 

Aeromodele radiocomandate F5J

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

AeroclubulRomaniei

Pop Vasile

Brasov

19-20 iulie

Etapa II

AeroclubulRomaniei

Vintileanu Simeon

Brasov

26-28 septembrie

 

Aeromodele Faza II si Optimist

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Etapa I

CSU Ploiesti

Daniel Petcu

Fulga

3-4 mai

Etapa II*

AeroclubulRomaniei

Vintileanu Simeon

Chitila

31 mai – 1 iunie

Etapa III

AeroclubulRomaniei

Pop Vasile

Brasov

27-28 septembrie

Etapa IV

PC Ploiesti

PC Ploiesti

Fulga

7 septembrie

* Memorial Serban Ion,editia II

C. CAMPIONATE MONDIALE SI EUROPENE PE TERITORIUL ROMANIEI

Competitia

Locatia

Data

CampionatulMondial de Aeromodele F1D seniorisijuniori

Slanic, Prahova

31 martie-5 aprilie

CampionatulMondial de Aeromodele F1A, F1B, F1P, juniori

Salonta

28 iulie-3 august

Campionatul European de Aeromodele F1A,. F1B, F1C, seniori

Salonta

11-17 august

 

 

D. CUPEMONDIALE

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Cupa Turda, Memorial Popa Cringu

F1E

FRMd

 

Turda

24-25 mai

Cupa Harghita

F1ABCPQH

CC CristurulSecuiesc

Kiss Istvan

Salonta

8 august

Cupa Salonta

F1ABCQH

CS Metalul Salonta

Vincze Sandor

Salonta

9-10 august

Memorial Otto Hintz

F1D       

CSU Pitesti

Marian Popescu

Slanic, Prahova

29-31 martie

 

 

F. ALTE COMPETITII DE IMPORTANTA NATIONALA (CONCURSURI DE CASA)

 

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Cupa Icar

Aeroclubul Romaniei

Ciurariu Eugen

Iasi

29-31 martie

Cupa de iarnã Braºov

Max Indoor; Elicoptere Indoor

CS Atlantis Brasov

Tomescu Traian

Brasov

17 februarie

Memorial Traian Vuia

Max Indoor ; Elicoptere Indoor

F1G; F1E, F3B, F3J

Brasov

20 – 21 aprilie

Memorial Radu Manicatide

Max Indoor ; Elicoptere Indoor

F1G,F1E, F3B, F3J

Brasov

20 - 21 aprilie

Cupa de primãvarã Braºov

Max Indoor; Elicoptere Indoor; F1G,F1E, F3B,F3J

Brasov

11 – 12 mai

Cupa IAR Braºov 

Max Indoor; Elicoptere Indoor,

F1G,F1E

Brasov

21 – 23 iunie

Cupa “Iosif ªilimon”

Max Indoor; Elicoptere Indoor;

F1G,F1E

Brasov

19 - 21 iulie

Cupa de varã Braºov;

Max Indoor; Elicoptere Indoor;

F1G, F1E, F3B,F3J

Brasov

24 – 25 august

Memorialul Aurel Vlaicu;

Max Indoor; Elicoptere Indoor;

 F3B,F3J

Brasov

7 – 8 septembrie

Cupa Atlantis Braºov

Max Indoor; Elicoptere Indoor;

F1G, F1E, F3B,F3J

Brasov

18 – 20 octombrie

Cupa de toamnã Braºov; Clasele :

Max Indoor; Elicoptere Indoor

Brasov

9 – 10 noiembrie

Memorial Henri Coandã Braºov; Clasele :

Max Indoor; Elicoptere Indoor;

Brasov

09 – 10 noiembrie

 

 

G. CONCURSURI NATIONALE - ELEVI

Competitia

Organizatori

Responsabil

Locatia

Data

Memorial Lucian Berceanu

F1A, F1G, F1H, RC electric, RC termic, F3A demonstrativ

PC Deva

Macsim Adrian

Deva

13-17 iunie