FEDERATIA ROMANA DE MODELISM

Întocmit în sedința de Comisie

 

 

CALENDARUL COMPETIȚIONAL LA AEROMODELISM 2015

Competiții ce se vor desfășura în tară

 

 

  1. Campionate Naționale

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1.  Campionatul Național MaxIndoor

FRMd

Brașov

24 – 25 ianuarie

2.  Campionatul Național F1D

FRMd

Slănic Prahova

28 februarie – 1 martie

3.  Campionatul Național F3P

FRMd

Bacău

21-22 martie

4.  Campionatul Național F1GH, Faza II jun

FRMd

Găești

24-26 Aprilie

5.  Campiontul Național F1E

FRMd

Rupea

29 – 31 mai

6.  Campionatul Național F4B, Semimachete, Optimist

FRMd

Sânpetru

12 – 14 iunie

7.  Campionatul Național F3BJ

FRMd

Sânpetru

3 – 5 iulie

8.  Campionatul Național F1ABCP, Memorial Dan Adrian Urucu  (click pentru mai multe informatii)

FRMd

Victoria

9 – 12 iulie

9.  Campionatul Național F2ABCD

FRMd

Dej

12 – 16 august

10. Campionatul Național F3A

FRMd

Sânpetru

11 – 13 septembrie

11. Campionatul National F4C, F4H FRMd Strejnic 25-27  Septembrie

 

  1. Cupa României

F1A

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa de Primavara

PC Ploiesti

Fulga

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa SCM Pitești

SCM Pitești

Arpasul de Sus

16 – 17 mai

4. Cupa Deva Armata Aurul Brad Brad 21 iunie

5. Cupa Prahova

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

F1B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa de Primavara

PC Ploiesti

Fulga

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa SCM Pitești

SCM Pitești

Arpasul de Sus

16 – 17 mai

4. Cupa Prahova

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

 

 

F1D

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memorial Emil Foamete

CC Pucioasa

Slănic, Prahova

11 – 12 martie

2. Memorial Otto Hintz

FAR

Slănic, Prahova

de stabilit

3. Memorial Nicu Bezman

CSU Metal Galați

Slănic, Prahova

27-28 Noiembrie

 

 

F1E

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Rupea

FRMd

Rupea

23 - 24 mai

2. Memorial Popa Crîngu

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

3. Cupa Aeroclubul României Bv

Aeroclubul României

Rupea

18 – 19 iulie

4. Cupa Aeroclubului României B

Aeroclubul României

Rupea

18 – 19 iulie

5. Cupa Prahova

PC Ploiești

Zărnești

19 septembrie

6. Cupa FAR

FAR

Turda

24 – 25 octombrie

7. Cupa Politehnica Cluj

CS Politehnica Cluj

Turda

24 – 25 octombrie

 

F1G

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa Eurocopter

CS Atlantis Brașov

Brașov

15 februarie

2. Cupa Carpati

CC Cristuru Secuiesc

Carta(jud. Hg)

13 iunie

2. Cupa Fulga

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

F1H

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa de Primavara

PC Ploiesti

Fulga

18 – 19 aprilie

2. Cupa Salonta

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai

3. Cupa Carpati

CC Cristuru Secuiesc

Carta (jud. Hg.)

13 iunie

4. Cupa Prahova

PC Ploiești

Fulga

5 – 6 septembrie

 

MaxIndoor

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Cupa FRMd

FRMd

Brașov

24 – 25 ianuarie

2. Cupa Eurocopter

CS Atlantis Brașov

Brașov

14 februarie

3. Memorial Henry Coandă

CC Pucioasa

Pucioasa

5 – 7 iunie

4. Cupa Prahoa

PC Ploiesti

Băicoi

27 iunie

5. Memorial Lungu Tudorel

CC Tecuci

Tecuci

7 noiembrie

 

 

F2B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aerocubul României

Sânpetru

8 – 10 mai

2. Etapa II

Aeroclubul României

Clinceni

19-21 iunie

3. Etapa III

FRMd

Dej

12 – 16 august

3. Etapa IV

Aeroclub Suceava

Suceava

5-6 septembrie

 

 

F2D

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aerocubul României

Sânpetru

8 – 10 mai

2. Etapa II

Aeroclubul României

Clinceni

19-21 iunie

3. Etapa III

FRMd

Dej

12 – 16 august

3. Etapa IV

Aeroclub Suceava

Suceava

5-6 septembrie

 

F3A

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

CS Aerostar Bacău

Bacău

27 iunie

2. Etapa II

CS Aerostar Bacău

Bacău

28 iunie

3. Etapa III

Aeroclubul României

Sânpetru

11 – 13 septembrie

 

F3P

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

CS Aerostar Bacău

Bacău

24 – 25 ianuarie

2. Etapa II

AT Iași

Bacău

24 – 25 ianuarie

3. Etapa III

CS Aerostar Bacău

Bacău

21-22 martie

4. Etapa IV

AT Iași

Bacău

21-22 martie

 

F4B

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memorial Henry Coandă

CC Pucioasa

Pucioasa

5 – 7 iunie

 

F5J

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Etapa I

Aeroclubul României

Sânpetru

18 – 19 aprilie

2. Etapa II

Aeroclubul României

Sânpetru

29 – 31 mai

3. Etapa III

Aeroclubul României

Sânpetru

14 – 16 august

 

 

3.      Competiții de importanță națională (competiții open)

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

1. Memorial Ioan Șerban

Faza II, Optimist

Aeroclubul României

Clinceni

26    – 28 iunie

 

 

Cupa Romaniei Faza II

Competitia

Organizatori

Locatia

Data

Cupa de Primavara

PC Ploiesti

Fulga

18 – 19 aprilie

Cupa Prahova

PC Ploiesti

Fulga

5-6 septembrie

 

 

1. Memorial Lucian Berceanu (copii) - F1H, F1A, RC electric, RC termic, S3A, S6A machete rachete

   

20-25 iunie

 

 

4.      Campionate Mondiale și Europene

Competitia

Locatia

Data

1. Campionatul European F1D – seniori și juniori

Slanic Prahova

28 martie – 2 aprilie

2. Campionatul European F1ABP - juniori

Salonta / Sibiu

10    – 16 august

 

5.      Etape de Cupă Mondială

Competitia

Organizatori

Locația

Data

1. Cupa Rupea (F1E)

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

2. Memorial Popa Crîngu (F1E)

FRMd

Rupea

23 – 24 mai

3. Cupa Harghita (F1ABCPQH)

CC Cristurul Secuiesc

Salonta

18 – 19 aprilie

4. Cupa Salonta (F1ABCHQ)

CS Metalul Salonta

Salonta

9 – 10 mai